Az élet végéről szóló vitában nem fognak közös frontot képviselni a franciaországi vallási vezetők. És jó okkal. Ha a katolicizmus egyértelműen elutasítja az eutanáziát, a protestantizmus, a judaizmus és az iszlám olykor jelentős árnyalatokkal rendelkezik a kérdésben.
Nem meglepő, hogy nem lesz ökumenikus közös nyilatkozat, amikor 2022. december 9-től összeül a polgári konvenció, hogy tájékoztassa az állam döntését az eutanázia legalizálását elérni szándékozó Claeys-Leonetti-törvény módosításának célszerűségéről: “Inkább kizártuk ezt a lehetőséget” – jelenti ki szerényen a Journal du Dimanche november 27-i számában a Francia Püspöki Konferencia (CEF) elnöke.
A valóságban az árnyalatok egyfelől a katolicizmus, másfelől a protestantizmus, az iszlám és a judaizmus között olykor mélységeket feszegetnek. Önmagával összhangban, egységének és katolicitásának megnyugtató jeleként a katolikus egyház fellebbezés nélkül elítél minden olyan intézkedést, amely a beteg életének közvetlen befejezésére irányul, vagy arra, hogy a beteg számára elérhetővé tegye azokat az eszközöket, amelyek lehetővé teszik számára, hogy maga vessen véget életének.
A francia földön jelen lévő többi nagy “vallás” szétszórtan halad előre a kérdésben, nem is beszélve belső ellentmondásaikról: a judaizmusban az eutanázia tehát szigorúan tilos, amint arra a konzisztórium honlapja emlékeztet, de egyes rabbik, a talmudi történetekre támaszkodva, amelyek olyan eseteket idéznek fel, amikor az élet már nem méltó vagy nem elviselhető, úgy vélik, hogy a halál esetről esetre felgyorsítható.
Az iszlámban Allah is ura az életnek és a halálnak, ezért az eutanáziát általában elítélik. A Korán-szakértők között azonban vannak árnyalatok: Sadek Beloucif professzor, aki 1999 és 2007 között a Nemzeti Etikai Konzultatív Bizottság (CCNE) tagja volt, ragaszkodik ahhoz, hogy az iszlám fontosnak tartja a cselekedetek szándékosságát.
Így idéz egy hadíszt – egy Mohamednek, az iszlám prófétájának tulajdonított kijelentést vagy cselekedetet – az asszisztált haldoklásról. “Még ha a cselekedetnek negatív következménye is van, akkor érvényes, ha jóhiszeműen és jó szellemben hajtják végre” – magyarázza a szakember, akinek álláspontja nem elszigetelt.
Ami a protestánsokat illeti, akiket az áramlatok ködös köde járja át a szó szerintiektől a legliberálisabbakig, az élet végéhez való hozzáállásuk változó geometriájú: “A protestantizmuson belül nem mindannyian vagyunk egyformák” – jelentette ki Christian Krieger, a Francia Protestáns Szövetség elnöke.
Így az egyháznak az élet végével kapcsolatos álláspontja olyan koherenciát mutat, amely az erőssége, ahogyan azt Luc Ferry, a volt nemzeti oktatási miniszter a Le Figarónak írt váratlan hozzászólásában kifejtette: “Az összes vallás közül kétségtelenül a katolikus az, aki mindig is a leghatározottabban ellenezte az eutanázia legalizálását“.
“És teszi ezt egy olyan teológia nevében, amelyet ugyanúgy érvényesnek tart az abortusz ellen, és amelyet erősen megfogalmazva találunk a Római Egyház hivatalos katekizmusában található, ezeknek a kérdéseknek szentelt bekezdésekben.“
Luc Ferry pedig így zárul: “A katolikus tanítás, amely ezen a ponton éppoly világos, mint amilyen állandó, aztán abban a határozott felhívásban csúcsosodik ki, hogy inkább a palliatív ellátás fejlesztésére szólít fel, mintsem az eutanázia legalizálására, de azzal a gondolattal, hogy az ember nem ‘ura és birtokosa’ az Istentől rábízott életnek, két másik megfontolást is hozzáfűz a szenvedés értelmére vonatkozóan.“
“Egyrészt a betegség lehet ‘a megtérés útja’… Ezen kívül Krisztus kínszenvedése az Egyház szerint példa az emberek számára, mert ‘szenvedése és kereszthalála által új értelmet adott a szenvedésnek: ezentúl hozzá tud bennünket alakítani és egyesíteni az Ő megváltó szenvedésével’.“.
Ezek erős szavak, amelyeket a francia püspököknek magukévá kell tenniük, hogy az összes francia hívőt mozgósítsák és egyesítsék őket az életért folytatott küzdelem zászlaja mögött a fogantatástól a természetes halálig.
Forrás: fsspx.news
Legolvasottabb írások311 times!