Az egyház szentsége (8): Az óvatosság erénye

A teológiai erények után a szentség a katolikus Egyházban az erkölcsi erények hősies fokon, emberi erőn felül gyakorolt gyakorlásában nyilvánul meg, gyakran a Szentlélek megfelelő ajándékaival kísérve. Ezen erények közül elsőként az okosságot kell szemügyre venni, amely lehetővé teszi, hogy egy adott helyzetben a végső célhoz viszonyítva meghatározzuk a helyes cselekvést, és amely megparancsolja e cselekvés végrehajtását.

Ha az okosság lehetővé teszi, hogy az eszközöket a célhoz rendeljük, akkor mindig és kizárólag az igazán okos lesz a szent, az, aki elérte az ember egyetlen végső célját, az örök életet. Ebben az értelemben az evangélium azt parancsolja, hogy “legyünk bölcsek, mint a kígyók” (Mt 10,16), és arra tanít, hogy utasítsuk el a testi okosságot, amely illuzórikus célokat követ: “Aki szereti az életét, elveszíti azt; aki pedig gyűlöli az életét ebben a világban, megtartja azt az örök életre” (Jn 12,25).

Személyes óvatosság

Először a személyes okosságot kell megvizsgálnunk, vagyis azt, amelynek célja az alany személyes igazságossága, és következésképpen az ő örök boldogsága. Az evangéliumi okosság ebben megfelel a kereszt bolondságának. Pontosan az evilági okosság ellentéte, éppen azért, mert ellentétes célt követ.

Egyes szentek a végletekig feszegették az evangéliumi logikát, egészen addig, amíg megtapasztalták azt, amit a világ valóságos őrültségnek tartott. Az 5. században Szent Alexis, aki egy előkelő és nagyon gazdag római családból származott, titokban elhagyta házát és frissen férjhez ment feleségét, hogy koldus legyen, majd ismeretlenül visszatért, és vendégként és szolgaként élt családjával.

Trani Szent Miklós (11. század) vagy Labre Szent Benedek József (18. század) is éltek ilyen “őrült” életet: e szentek számára a javak és az e világi élet megvetését az örök cél abszolút elsőbbsége diktálta. Magukban a vértanúkban a végletekig ragyog az óvatosság, a testi életet a boldogság elé helyezve: ők az igazi bölcsek quos fatue mundus abhorruit – “akiket a világ őrülten megutált“, ahogyan a hivatali himnuszuk mondja.

A szentek óvatossága az ember abszolút javát keresve arra késztette őket, hogy a szegénységet, sőt a teljes szegénységet részesítsék előnyben, hogy elszigeteljék magukat a világtól, hogy kerüljék a kitüntetéseket, sőt, hogy lemondjanak a magas pozíciókról: Celesztin Szent Péter óvatossága akkor tört ki, amikor, látva, hogy képtelen a pápaság igazgatására, lemondott róla.

De X. Szent Pius óvatossága is nagy volt, amikor a pápaságnak a Gondviselés által rá rótt terhét tekintve elfogadta azt, mint keresztet és mint eszközt, amelyet Isten saját üdvösségére mutatott neki, anélkül, hogy maga választotta volna.

Kormányzati óvatosság

A megfontoltság erényének másik részét a “kormányzás erényének” nevezik, és lehetővé teszi, hogy az emberek sokaságát a megfelelő cél felé tereljük. A legnyilvánvalóbb példa a szenteké, akik vallási rendeket alapítottak: az általuk felállított szabályok ennek az erénynek a gyümölcsei, amelyek képesek irányítani az emberek közösségeit, akik segítik egymást a szentség elérésében.

De ezen túl ott van az egyházat vagy királyságokat irányítók politikai megfontoltsága. A szent pápák éppen azért voltak ilyenek, mert képesek voltak megérteni az Egyház helyzeteit, és megfelelő döntéseket javasolni nyájuk javára.

Fényes példa erre Szent V. Piusé: a kereszténységet fenyegető török veszéllyel szemben, miközben Európa katolikus fejedelmei közömbösnek tűntek, sikerült megszerveznie a Szent Ligát, amely Lepantónál legyőzte a muszlim flottát. Szinte csodás politikai óvatosság kellett ahhoz, hogy összehozza a spanyolokat és a velenceieket, akiknek eltérő érdekeik és viharos viszonyuk volt.

Az igazi óvatosság és az alázat szükségessége

Aquinói Szent Tamás az okosság nyolc részét sorolja fel, amelyek a cselekedetek tökéletes véghezviteléhez szükségesek:

  1. emlékezet,
  2. értelem,
  3. engedelmesség,
  4. bölcsesség,
  5. okoskodás,
  6. előrelátás,
  7. körültekintés,
  8. óvatosság.

Itt megelégszünk azzal a megjegyzéssel, hogy ezek nem működhetnek megfelelően alázat nélkül, amely a szentek erényeinek alapja marad.

A múlt eseményeire emlékezni és azokat méltányos értékükön értékelni csak azok számára lehetséges, akik úgy gondolják, hogy tanulhatnak az őket megelőzőktől (és ebben az emlékezés a tanulékonysággal függ össze): a hagyomány szeretete, a vének által hozott döntés tisztelete közös a szenteknél.

Az Egyház nagy törvényhozói, akár pápák voltak, mint I. Szent Gergely vagy VII. Szent Gergely, akár kánonjogászok, mint Peñaforti Szent Raymond, akár egyházi rendek alapítói, az Atyák Reguláját vették alapul. Minden reform kísérlet volt arra, hogy visszahozzák azt, amit a kezdetektől fogva gyakoroltak és hittek. Másrészt a gőg – X. Szent Pius szerint a modernizmus eredeténél – eltörte a hidakat a múlttal, kudarcaival bizonyítva a kormányzati ügyekben való meggondolatlanságot.

Hasonlóképpen, az értelem vagy bölcsesség a valóság alázatos mérlegelését, a körülmények vizsgálatát (körültekintés) és a korlátok elfogadását (óvatosság) követeli meg. Bár a szenteket maga Isten inspirálta arra, hogy merész döntéseket hozzanak, nem voltak saját túlzó képzeletük áldozatai.

Ebben az értelemben a szentek döntései azért voltak valóban megfontoltak (és hatékonyak), mert alázatosak voltak: valóban az isteni mindenhatóság valóságát vették figyelembe, és nem a saját valós vagy vélt képességeiket.

Az isteni hatalom elutasítása, amely a valóság értékelésének döntő eleme, paradox módon túlzásokba vagy kicsinyességbe vezetheti a büszkéket. Így a Boldogságos Szűz a Magnificatban éppen azt mondja, hogy Isten “szétszórta a büszke embereket szívük önhittségében“.

Az óvatosság lehetséges részei

Az óvatosság másodlagos cselekedetei az eubuliához, a szinesztéziához és a gnómhoz kapcsolódnak.

Az eubulia a helyes tanács keresésének szokása. Sok szentet azért kerestek, mert tudtak tanácsot adni, mert megértették, mi a legjobb módja annak, hogy valaki elérje a céljait. Szent Antoninus O.P., Firenze érseke a 15. században, a “tanácsos Antoninus” becenevet kapta.

Sok király vagy fejedelem követte a szentek tanácsait, tévedhetetlennek tartva őket: ilyen volt Szicíliai Roger Szent Brúnóval, XI. Lajos, aki Paula Szent Ferencet fogadta tanácsadójának, Ercole ferrarai herceg, aki mindenáron maga mellett akarta tudni Boldog Lucia da Narni-t, vagy V. Károlyt Alcantarai Szent Péterrel.

Ha a szintézis az az erény, amely a hétköznapi – természetes és pozitív – szabályok szerint, hétköznapi körülmények között helyesen ítél, ami megnehezíti a hősies gyakorlást, akkor a gnómia az az erény, amely a magasabb elvek alapján ítél helyesen, amikor kivételes esetekben lehetetlen lenne a hétköznapi törvényeket szó szerint alkalmazni.

Ezt az erényt gyakran nehéz megkülönböztetni a tanácsadás adományának cselekvésétől, kivéve a megfontolás szükségességét, amely az epikéiának nevezett cselekedetét kevésbé közvetlenül teszi.

Ennek egyik példája Marcel Lefebvre érsek: ő megértette, hogy a helyzet olyan, hogy a legmagasabb jogelvekhez kellett folyamodnia, mert a közönséges törvények szó szerinti alkalmazásával nem tudta volna fenntartani az igaz hit megvallását. Az ő megfontoltsági erényének köszönhető, hogy ma lehetséges az Egyház szolgálatát a modern tévedésektől mentes papi életben végezni.

Tekintettel arra, hogy nagyon nehéz a cselekedetek ismétlésével olyan erényt elsajátítani, amelyet csak kivételes körülmények között lehet gyakorolni, és ezért ritka, Lefebvre érseknél világosan megmutatkozik a gnómia ilyen magas fokú gyakorlásának természetfeletti jellege .

Forrás: fsspx.news

Legolvasottabb írások207 times!