Az egyház szentsége (9): Az igazságosság erénye

A bibliai szóhasználatban az “igazságos” kifejezés alapvetően megegyezik a “szent” kifejezéssel, ahogyan azt ma értjük. Az igazságosságot, azt az erényt, amely mindenkinek megadja, ami jár neki, a szentség alapjának tekintik, amely az Istennel való kapcsolat kialakításának alapvető eleme. Ha valaki nem azzal kezdi, hogy visszaadja, ami jár neki, lehetetlen továbblépni és teljesíteni a szeretet előírásait.

Megpróbáljuk megnézni, hogy a szentek hogyan “adták meg az őket megillető részt” a különböző területeken: a közösségnek, az egyéneknek, másokért felelősként. Később olyan erényekkel is foglalkozni fogunk, amelyek az igazságosság bizonyos jellemzőit osztják, mint például a vallásosság vagy a jámborság, és potenciálisan az igazságosság részét képezik.

Általános igazságosság

Az embernek mint politikai állatnak mindenekelőtt a társadalom felé vannak kötelességei, amelynek része. Meg kell fizetnie adósságát az egyház és a világi társadalom felé, aszerint, amit a törvények megkövetelnek tőle. Ezért nevezik az általános igazságosságot jogi igazságosságnak is.

Minden szent, hogy ilyen legyen, jó polgár vagy jó alattvaló is – amennyire lehetséges és anélkül, hogy a felsőbbrendű törvényeket áthágná – jó fejedelem vagy jó katona. A thébai légió vértanúi vagy Szent Sebestyén, mind római katonák, légionáriusi kötelességüket teljesítették mindenben, ami nem volt ellentétes az isteni törvénnyel.

A szent keresztény uralkodók, mint például IX. Szent Lajos, bölcsen szolgáltattak igazságot alattvalóiknak, személyesen foglalkozva velük. A szent pápák és püspökök a közjó és az atyák hagyománya alapján dolgozták ki és alkalmazták a kánoni törvényeket, felszerelve magukat olyan eszközökkel, amelyekkel érvényre juttathatják azokat. Azt mondhatnánk, hogy e törvények hatékony okaként a kormányzó óvatosságot, végső okaként pedig az általános igazságosságot jelölték meg.

A szentek hajlíthatatlansága azzal kapcsolatban, amit az igazságosság szerint nem nekik, hanem az Egyháznak kell megadni, sokukat mártírhalálra vitte: így Beckett Szent Tamást, Canterbury érsekét, akit a király azért ölt meg, mert meg akarta tartani azt, ami az Egyháznak jár, nem az állam engedménye alapján, hanem mint Istentől adott szigorú jogot.

Hasonló eset volt a krakkói Szent Sztaniszlóé is: nem habozott feltámasztani egy halottat, aki a polgári bíróság előtt tanúsíthatta, hogy az Egyház jogosan szerzett tulajdont, és következésképpen azt senki sem foglalhatja le. Ő is mártírhalált halt ezért a határozottságáért.

Közösítő igazságszolgáltatás

A kommutatív igazságosság, amely már nem általános, hanem partikuláris, az egyénnek a másik egyénhez való viszonyára vonatkozik: az az akarat, hogy mindenkinek megadjuk azt, ami szigorúan megilleti, mint például a vásárlás és eladás során. Szent Tamás számára a legszigorúbb értelemben vett igazságosságról van szó.

A szentek hősiessége abban áll, hogy az evangélium szavai szerint nem elégednek meg ezzel az igazságossággal: “Mert mondom nektek, hogy ha a ti igazságosságotok nem lesz több, mint az írástudóké és farizeusoké, nem mentek be a mennyek országába” (Mt 5,20).

Az evangéliumi szentség nem csupán az igazságtalanság elkerülését jelenti, hanem annak okainak felszámolását, a birtoklás vagy a kétértelműség akaratának megszüntetését.

A szentek így tartották meg az evangéliumot: nemhogy nem követeltek többet, mint ami jár nekik, de még le is mondtak róla. “És aki az egyik orcádra üt, nyújtsd oda a másikat is. És aki elveszi tőled a köpenyedet, ne tiltsd meg, hogy a kabátodat is elvegye. Adj mindenkinek, aki kér tőled, és attól, aki elveszi javaidat, ne kérd újra” (Lk 6:29-30).

A szent a legradikálisabb formában gyakorolja az igazságosságot, lemondva a fizetségről, emlékezve arra, hogy Isten megbocsátotta neki az adósságait, és hogy felebarátjának hasonló bánásmódot kell nyújtania, mint amilyet ő kapott. Így kész elfogadni az igazságtalanságot: Savio Szent Domonkos még gyermekként elfogadta az igazságtalan megrovást, mert társai hamisan vádolták meg. A megaláztatás lehetővé tette számára, hogy kigyomlálja magából az igazságtalanság egyik csíráját, azt a vágyat, hogy másoknál jobbnak tűnjön.

Kenti Szent Jánost kirabolták a tolvajok: nemcsak hogy mindent odaadott nekik, amit kértek, hanem mivel eszébe jutott, hogy van nála néhány elrejtett pénzérme, üldözőbe vette a tolvajokat, hogy odaadja nekik az érméket. A tolvajok az ő szentségén felbuzdulva mindent visszaadtak neki. A szent nemcsak hogy nem veszi el azt, ami másoké, hanem lemondva arról, ami az övé, elpusztítja a javakkal kapcsolatos önkívületet, amely sok igazságtalanságnak az oka.

A szentek ragaszkodása az uzsora elleni küzdelemhez, amely többet követel az adóstól, mint ami jár neki, tüneti: a keresztény társadalomnak természetesen gondoskodnia kell arról, hogy az ember megadja, amivel tartozik a hitelezőnek, de nem engedheti meg, hogy az utóbbi többet követeljen, mint ami jár. Ez a Miatyánk megtagadása lenne. Ez volt a ferences szentek nagy csatája, Bernardin és Capestranói Szent János, Boldog Michel Carcano, Marc de Montegallo és Bernardin de Feltre tanítványaié.

Elosztó és megtorló igazságszolgáltatás

Az igazságosság erényének ez a része a hatalmi pozícióban lévő emberekre vonatkozik, amennyiben arra készteti őket, hogy a kitüntetéseket és hivatalokat az egyes személyek érdemei szerint osszák el, tehát nem teljesen egyenlő alapon (mint a kommutatív igazságosság esetében), anélkül, hogy különbséget tennének a személyek között. Ehhez kapcsolódik a megtorló igazságosság, amely a rosszat igazságos büntetéssel torolja meg.

Ha az egyén, mint láttuk, el tudja és el is kell fogadnia az igazságtalanságot, ez nem igaz a közösségi felelősséget gyakorlókra: sőt, ha elfogadná a rosszat vagy nem támogatná a jót, az egyenlő lenne azzal, hogy cserbenhagyja alattvalóit vagy polgárait és a közjót, és társadalmi féltékenységet és magánbosszút idézne elő.

A nagy pápák és püspökök ezért rendkívül gondosan ügyeltek arra, hogy az arra érdemeseket támogassák, a bűnösöket pedig megbüntessék. V. Szent Pius szilárdságot tanúsított az eretnek gyakorlatok ellen, és harcolt az ellen a hajlam ellen, hogy rokonokat vagy befolyásos családok tagjait helyezzék felelős pozíciókba, tekintet nélkül az érdemeikre.

Szent X. Pius ugyanilyen szilárdságot tanúsított a modernizmussal szemben, jó munkatársakat választott és megbüntette az eretnekség pártolóit.

Borromeo Szent Károly gondoskodott arról, hogy az egyházmegyéből eltávolítsa az érdemteleneket, személyekre való tekintet nélkül, a közjó érdekében; ugyanakkor méltó klerikusokkal vette körül magát, akiket származásuk vagy fiatal koruk ellenére is habozás nélkül helyezett az egyházmegye felelős pozícióiba.

Innen származott a milánói egyházi tartomány számos püspöke, akik a tridenti reformok megvalósításában tanúsított buzgalmukkal tűntek ki.

Forrás: fsspx.news

Legolvasottabb írások261 times!