Az egyház szentsége (10): A vallás erénye

Az igazságosság erényéhez kapcsolódva a vallás erénye osztozik abban, hogy valódi adósságot kell fizetni, de ezúttal magának Istennek. Ezt az erényt éppen az különbözteti meg a szoros értelemben vett igazságosságtól, hogy lehetetlen egyformán teljesíteni azt, amivel az ember Istennek tartozik.

A vallás tehát arra készteti az embert, hogy az Istennek, Teremtőnknek és Urunknak, a legfőbb elvnek, amelyből származunk, kijáró hódolatot teljesítse. A vallás általános erénynek tekinthető: valójában minden jó cselekedet átalakítható Isten imádatának aktusává, amellyel valamit felajánlunk magunkból az isteni felségnek.

Ez az erény áthatotta a szentek életét. Természetesen, a teológiai erényekkel ellentétben, nem Isten a közvetlen tárgya: mindazonáltal Isten a közvetítő tárgya, éppen a vallás által előírt istentiszteleti cselekedeteken keresztül. Ezek a cselekedetek gyakran a hit, a remény és a szeretet cselekedetei. Így értjük meg ennek az erénynek a többi erkölcsi erénnyel szembeni kiemelkedő szerepét.

A vallás fő cselekedetei: Az áhítat, az imádság és az imádás

Az áhítat az az akarat, hogy odaadjuk magunkat annak, ami az isteni szolgálatnak felel meg. Urunk volt az első példa: “Az én eledelem az, hogy annak akaratát teljesítsem, aki engem küldött” (Jn 4,34). Mivel a szeretet arra késztet, hogy Istennek adjuk magunkat, az áhítat közvetlenül az istentisztelet cselekedeteire vonatkozik, amelyeket a szentek buzgón végeztek, menekülve az acedia – az áhítattal ellentétes erkölcstelenség – elől.

A szentek odaadása abban nyilvánul meg, hogy készséggel végzik az imádság cselekedeteit, időt szentelnek az imádságnak, és abban, ahogyan az imádság külső gesztusait végzik. Gonzague Szent Lajos még a tél közepén is tunikába öltözve, térdelve vagy leborulva töltötte az éjszakát a mennyei dolgok szemlélésében: ennek az állhatatosságnak köszönhetően az imádságban az elme állandóságának ajándékával rendelkezett, minden figyelemelterelés nélkül, egyfajta örökös eksztázishoz hasonlóan.

Az ima vagy a szemlélődés volt az összes szent fő tevékenysége, annak minden formájában: liturgikus és nyilvános, személyes, közbenjáró vagy hálaadással kapcsolatos. Ami a liturgiát illeti, azt a szentek – mindenekelőtt az egyházatyák és a szerzetesrendek nagy alapítói – szabályozták, és ők hagyták ránk ezt a kincset, amely a különböző hagyományos szertartásokat alkotja.

A szentek liturgikus munkásságának témája külön kezelést érdemel, és még abszurdabbá tenné azt az állítást, hogy egy ilyen örökséget tabula rasává kellene tenni, amit VI. Pál idején állítottak.

Aligha lehet mérni a szentek imádságban töltött idejét: apologetikai szinten elegendő annak bemutatása, hogy közbenjáró imáik az isteni akarattal egyesülve milyen csodálatos eredményeket értek el. Szent István, az első diakónus imája elérte Szent Pál megtérését; Szent Gergely csodatevő imája elmozdított egy templomépítést akadályozó hegyet, szó szerint beteljesítve az evangéliumban ígértet (Mk 11,23).

Ami az istentiszteletet vagy imádatot illeti, ha az valamilyen módon magában az imádság cselekedeteiben is benne van, akkor konkrétan az istentisztelet egyes cselekedeteiben is megnyilvánul. Külön meg kell említenünk azt az imádatot, amelyet a szentek tanúsítottak a Szent Szentség iránt: a nagy teológus Aquinói Szent Tamás a bölcsességet kereste benne; Baylon Szent Pascal Szent Pál az életét a Hostia imádásának szentelte, egészen odáig, hogy temetése során a Hostia felemelésekor az imádat jeléül kinyitotta szemeit.

Fogadalmak

Ennek az erénynek egy másik része a fogadalom, amely által egy jó cselekedet is vallásos cselekedetté válik, egy Istennek tett ígéret által. Különösen a szegénység, a tisztaság és az engedelmesség fogadalma, vagyis a vallási fogadalom szenteli az egész embert és cselekedeteit az isteni imádatnak, az evangéliumi tanácsok teljesítése által.

Az az ember, aki megígérte Istennek, hogy lemond földi vágyairól, sőt saját akaratáról is, valamilyen módon szentté válik. A Krisztus szavaira alapozott vallásos élet a katolikus Egyház istenségének egyik jele, és a szentek voltak azok, akik elterjesztették és megalapozták.

Az összes nagy vallási rendet, valamint a legtöbb kongregációt szentek alapították: az emberek e nagy alakok példáját és szabályát követve akarták magukat Istennek szentelni. Szent Benedek szabálya az ember és az idő istentiszteletnek való szentelése, ami a szerzetest olyan lénnyé teszi, aki teljesen a liturgia munkájának szenteli magát.

Szent Ferenc szabálya, szerzőjéhez hasonlóan, a lehető legradikálisabb módon leválasztja az embert a földi javak iránti étvágyról, hogy állandó felajánlássá tegye Istennek. A jezsuiták pápának tett különleges engedelmességi fogadalma a legmagasabb szemszögből nézve életüket az Egyház közjójának ajándékává teszi.

Minden vallásos élet magában foglalja a tisztasági fogadalmat, vagyis annak Istennek való szentelését, ami az emberben a legmélyebben lakozik, és ami az eredendő bűn után a legrendezetlenebb: a nemzedékteremtésre késztető étvágynak. A tisztaság, amelyről a mértékletességről szóló fejezetben fogunk beszélni, így válik az Istennek való teljes áldozat, a legteljesebb áldozathozatal eszközévé önmagában.

Ez a fogadalom közös mindazokban, akik Istennek szentelik magukat, kezdve az ókori szent szüzekkel, akiket gyakran halálra ítéltek, mert visszautasították a házasságot, miután felajánlották magukat Istennek.

A vallástalanság és a vallástalanság elleni küzdelem

Nem lehet leírni a szentek vallási erényét anélkül, hogy ne említenénk meg az ezen erény ellen irányuló bűnökkel szembeni gyűlöletüket: a babonaság, a mágia, az istenkáromlás, a szimónia és a szentségtörés.

Az ókortól kezdve látjuk, hogy a mártírokat a Szentlélek sürgette a pogány babonák ellen, tudván, hogy ez az életükbe kerül. Néhányan közülük felemelkedtek, hogy ledöntsék a bálványszobrokat: mint Szent Blaise, Sebastea püspöke, aki nemcsak megtagadta a bálványimádást, hanem meg is döntötte azokat.

Szent Benedek Monte Cassinban leromboltatta Apolló és Jupiter templomait, és templomokat emelt Szent Márton és Keresztelő Szent János tiszteletére. Nagy Szent Gergelynek az angolszászok evangelizálására küldött Canterburyi Szent Ágostonhoz írt leveleiben számos ajánlás található a pogány bálványok elégetésére és a helyükön templomok építésére.

Angliából Szent Bonifác a pápa áldásával Németországba utazott, hogy evangelizálja a szászokat, akik még mindig pogányok voltak. Egy nap elment egy faluba, és a Szentháromságról prédikált. Miután a vének azt válaszolták neki, hogy Bonifác Istene “láthatatlan”, míg az ő tölgyük, Odin sokkal valóságosabb, Szent Bonifác egy fejszével kivágta a tölgyet, és azt mondta nekik: “Hol van most a ti istenetek?” Tölgyfából épült a falu templomán felállított kereszt.

Ugyanebben a szellemben harcolt VII. Szent Gergely vagy a vértanú diakónus, Szent Arialdo a simónia és a nikolaizmus ellen: azt akarták, hogy a világi étvágyak maradjanak távol az oltároktól, amelyeket kizárólag az isteni imádatnak szenteltek. Szent Bernardin vagy Port-Maurice-i Szent Leonárd harca az istenkáromlás ellen szintén vallási buzgalomból fakad.

A simónia abban áll, hogy a szentségeket eladják, hogy azokat csak díj ellenében végzik. Az elnevezés Simon mágustól származik, aki Szent Pétertől kérte, hogy “adja el” neki a képességeit. Nikolizmus az, amikor a szüzességre kötelezett klerikus – a szubdiakonátus rendjének átvételétől kezdve – házassági kapcsolatban él.

Forrás: fsspx.news

Legolvasottabb írások200 times!