Jean-Marie Le Pen vallási megfontolásai

A 2025. január 7-én elhunyt ellentmondásos politikus, Jean-Marie Le Pen halála alkalmából az FSSPX.News újra közli ezt a 2018-ban megjelent cikket.

Az elhunyt 2018 márciusában jelentette meg emlékiratainak első kötetét. Fils de la Nation, [A nemzet fia] címmel elmeséli útját a La Trinité-sur-Mer-i gyermekkorától a párizsi jogi karon folytatott tanulmányaiig, majd az indokínai, szuezi és algériai, 68 májusában vállalt kötelezettségeit, a tenger iránti szeretetét, találkozásait…

Az első két részben festői tablót fest gyermekkoráról és szülőföldjéről, Bretagne-ról, tanúságot téve egy nyers és zord korszakról, távol az anyagi bőségtől és a korabeli individualizmustól. Beszél neveltetéséről és hitéről, egészen a 16 éves korában bekövetkezett személyes szakításáig az egyházzal.

Isten, a halottak és a haza

Mesél a Szent Anna-zarándoklatok lenyűgöző tömegéről, és kifejti, hogy “a katolikus vallás, a család és a haza hogyan kapcsolódott össze a halottkultuszban. A Nagy Háború a temetőkben szentté tette az uniót. A világiak testvérgyilkos harcait a lövészárkok testvériségében győzték le”.

“A halottak kultusza Franciaország számára akkor és ma is a haza egyik alapelemének tűnt és tűnik számomra, akárcsak a születendő franciák iránti tisztelet: a múlt emberei kezet nyújtanak a jövő embereinek. A mi társadalmunk azonban kigúnyolja a veteránokat, és tömeges abortuszt gyakorol, a hagyományok teljes semmibevételével, ami az élet megtagadását jelenti.”

“Emlékszem a nagy összejövetelekre az aurayi Szent Anna háborús emlékműveknél, ahol kétszázötvenezer, Franciaországért elesett breton nevét írták fel, és arra, amit ott énekeltünk: A Franciaországért meghalt breton fiaid / Szent Annát remélték benned / Add meg nekik a jutalmat / Szeretetüknek és hitüknek”.

Miután Jean-Marie Le Pen elvesztette bizalmát az egyházban és annak embereiben, abbahagyta a praktizálást. Diákként még egyházellenes dalokat is énekelt, ahogyan anarchista, bolsevik vagy fasiszta dalokat is intonált.

Két hiba: Progresszivizmus és modernizmus

Ennél is érdekesebb az egyház fejlődésének elemzése:

“Egy kicsit lázadni akartam egy olyan egyház ellen, amelynek sokat köszönhetek, és amelyet nagyon szerettem. Azóta égő aggodalommal és elkeseredett szívvel követem a fejlődését”.

“Szimpátiám továbbra is a hagyománytisztelőkkel van. A munkáspapjaival, a felszabadítás teológiájával és a baloldali keresztényekkel, akiket az egyetemen elszenvedtem, a II. vatikáni zsinat felé sodródó egyház két hibát is elkövetett.”

“Az első politikai. Ismét a hatalmasokhoz igazodott. Ebben az esetben a szakszervezetekkel, a baloldali pártokkal, a proletariátussal, egy olyan időszakban, amikor a marxizmus, sőt a kommunizmus is világszerte erősödőben volt.”

“Annál is inkább ostoba volt, mert ez a mozgalom, amelyről azt mondták, hogy visszafordíthatatlan, ‘a történelem sodrával’, múlandó volt. Ma ugyanazok az emberek sietnek a diadalmas invázió segítségére a világ és a média jóváhagyásával, a papság a világ oldalán áll.”

“A modernista tendenciákkal rendelkező egyház második hibája, a legsúlyosabb, az volt, hogy nagyrészt lemondott a szentről. A liturgikus reform álcája alatt brutális szakítás, megdöbbentő szekularizáció következett be, amely a reverenda és a szokások elhagyásában nyilvánult meg. Kétségtelen, hogy a papság úgy érzi, hogy már nem érdemli meg, hogy viselje őket”.

“A mise új iránya, a himnuszok, a díszítések elhagyása, a formák ostobasága, amelyek ezeket felváltották, elszomorít. A latin nyelv elhagyása, éppen akkor, amikor a legnagyobb szükségünk volt az egységre, az angol kulturális imperializmusával szemben, számomra annyira abszurdnak tűnik, hogy csakis a hagyományokkal való tudatos szakítás vágyából eredhetett, hogy megzavarja a híveket, hogy elvágja őket minden idők hitétől és elődeiktől.””

“Mindig ez a hagyománygyűlölet, az átadás megtagadása. Az ellentéte annak, amit tanultam és amit megpróbáltam tenni. Mindent egybevetve, egy pillanatra azt gondoltam, hogy Lefebvre érsek az egyházra alkalmazza azt, amit én a politikában próbáltam tenni: a dekadenciát megállítani, amennyire csak lehet, várva a fordulatot, a dagályt. De a szellemi, lelki és demográfiai apály soha nem ér véget, és minden úgy történik, mintha örökké tartana.”

“Franciaország és az egyház nagy magasságból zuhant le, és én is velük együtt.” (Első rész, 6. fejezet).

Egy idevágó elemzés

Minden mindennel összefügg. Amikor Istent, a családot és a hazát tisztelik, az emberek egyesülnek.

Az állam és a polgári társadalom, akárcsak az egyház és a papság, válságban van. A drámai fejlemények hátterében, amelyeket Jean-Marie Le Pen néhány jól érzékelhető bekezdésben leír, – amit nem mond ki, de mégis sugall – forradalom, elutasítás áll.

A forradalom letörli a múltat. Elfelejtjük, honnan jöttünk: a földet, a halottakat és civilizációnk történetét. A hagyomány elutasítása ártatlanok meggyilkolásához vezet az anyjuk méhében.

A lelki rendben a Hagyománnyal való szakítás, az újítás és a világhoz való alkalmazkodás ízlése, a legszentebb rítusok és a katolicizmus állandó tanításának, tanításának és erkölcsi tanításának megkérdőjelezése. Az Egyház célja nem csak a lelkek megszentelése. Neveli az embereket azáltal, hogy igazi polgárosodásra neveli őket.

Ez a liberalizmussal és a modernizmussal szemben feltételezi a trón és az oltár szövetségét, más szóval a világi és a szellemi együttműködését, egyesülésüket és jóakaratukat, zavar és szétválasztás nélkül. Egy egyensúly, amely lehetővé tette, hogy a kereszténység évszázadokon át virágozhasson, és az Egyház civilizálhassa a világot.

Nemzedékének minden politikusához hasonlóan Jean-Marie Le Pen is figyelmen kívül hagyja Urunk Jézus Krisztus uralmát az egyének, a családok és a társadalmak felett. Krisztus nemzetek feletti királyságát azonban nem szabad a világ végére utalni. Úgy kell felfogni, mint az erkölcsök hanyatlásának, az emberek – politikusok vagy egyháziak – középszerűségének és a társadalmak hitehagyottságának orvoslását.

Ha “Franciaország és az egyház nagy magasságból lezuhant“, soha nem késő felemelni őket.

Jean-Marie Le Pen, Fils de la Nation.
Mémoires, 1. kötet, Muller éditions, 450 oldal.

Legolvasottabb írások45 times!