Új felmérés mutatja, hogy a kereszténység a negatív médiaképek ellenére is jót tesz

Bár sok, magát kereszténynek valló amerikai nem jár gyakran templomba, a nemrég közzétett adatok azt mutatják, hogy a “keresztények mind képmutatók” vádak halott beszédtéma, feltéve, hogy a keresztények olvassák a Bibliát és rendszeresen járnak templomba.

(LifeSiteNews) – A mainstream média minden választási ciklusban lézerfókuszban tartja Amerika egyik legnagyobb szavazóbázisát: a magukat keresztényeknek valló keresztényeket. Elsősorban persze azért, hogy a) a keresztényeket jóvátehetetlen képmutatóknak állítsák be, vagy b) figyelmeztessék az országot a “keresztény nacionalizmusra”, egy kétértelmű kifejezésre, amely különböző embereknek nagyon különböző dolgokat jelent. Például egy lelkész, aki a GOP-nak szurkol, “keresztény nacionalizmus“, de egy lelkész, aki egy demokratát hív meg a szószékére, nem az. Nem annyira a papság politikai szerepvállalásáról van szó, mint inkább arról, hogy az adott lelkész mit hisz. (“Ez csak akkor keresztény nacionalizmus, ha ők csinálják.”).

Amikor egy nem keresztény újságíró előkap egy bibliai szöveget, az szinte mindig azért van, hogy fejbe verjen vele egy keresztényt. Röviden: én nem hiszem, hogy ez a szöveg igaz, és utálom a Bibliát, de te hiszel benne, és remélem, hogy rosszul érzed magad, ha idézem. Ez egy kiszámítható játék, és jelenleg is teljes egészében ez a játék látható, amikor progresszív politikusok, újságírók és papok ragaszkodnak ahhoz, hogy Donald Trump bevándorlási politikája keresztényellenes. Ha esetleg próbálnál lépést tartani, a Bibliát idézni a demokrata bevándorlási politika védelmében nem keresztény nacionalizmus – de az lenne, ha egy Trump-tisztviselő a Bibliát használná a bevándorlási politikája védelmében. Megértetted?

Persze az egyik dolog, ami a keresztények mint szavazóblokk körüli vitát olyan kuszává teszi, hogy sok amerikai vallja magát kereszténynek, de nem gyakorolja, sőt, nem is hisz benne különösebben – és most nem csak a magát püspöknek valló nőre gondolok, aki a múlt héten a Nemzeti Katedrálisban szidta Trumpot. Bár a Pew Research Center 2020-as felmérése szerint az amerikai felnőttek 65%-a még mindig kereszténynek vallja magát, a Gallup 2024-es felmérése szerint az amerikaiaknak csak 20%-a jár hetente templomba, (Szerk.: nagyon kíváncsi lennék arra, hogy Magyarországon jár-e 20% ember minden vasárnap templomba) 57%-uk pedig “ritkán vagy soha” nem vesz részt istentiszteleten. (Bár ami még bíztatóbb, hogy az amerikaiak 41%-a “havonta vagy gyakrabban” jár templomba, ami számomra meglepő volt).

Az adatok mégis azt mutatják, hogy a magukat kereszténynek valló amerikaiak jelentős része nem jár templomba. Ezáltal a média általánosító kijelentései a keresztényekről gyakran félrevezetőek. Például sok olyan cikk jelent meg, amelyben azt állítják, hogy a legtöbb keresztény nem azt gyakorolja, amit prédikál (ami vitathatatlan, amennyiben mindenki bűnös, de az ezeket a cikkeket író újságírók nem teológiai érvelést tesznek). A Colson Center azonban most közzétett néhány biztató adatot, amely szerintem megérdemli, hogy beszámoljunk róla. A Központ szerint azok a keresztények, akik hetente legalább négyszer olvassák a Bibliát:

  • 30%-kal kisebb valószínűséggel tapasztalják a magányosságot
  • 57%-kal kisebb valószínűséggel rúgnak be
  • 61%-kal kisebb valószínűséggel néznek pornográfiát
  • 228%-kal nagyobb valószínűséggel osztják meg hitüket másokkal
  • 231%-kal nagyobb valószínűséggel tanítanak másokat

Ahogy Shane Morris, a Colson Center vezető írója összefoglalta: “‘A keresztények mind képmutatók’ egy halott beszédtéma, feltéve, hogy a ‘keresztények’ alatt ‘olyan embereket értünk, akik keresztény dolgokat tesznek, például olvassák a Bibliát és rendszeresen járnak templomba’, nem pedig ‘olyan embereket, akik kereszténynek nevezik magukat’.”” Ismétlem, a pont, amire itt céloz, inkább társadalmi, mint teológiai, de érted a lényeget. Amikor a sajtó általánosításokat tesz az amerikai kereszténységről, általában általánosított adatokra támaszkodik – vagyis nem szitálja át a statisztikákat, hogy kiderítse, milyen hatással van a keresztény gyakorlat a viselkedésre.

Természetesen az igazi tanulság az, hogy a Szentírás olvasása alapvető fontosságú. Ha hihetünk a Lifeway Research 2017-es felmérésének, akkor az amerikaiaknak csak 11%-a állítja, hogy egyszer elolvasta a teljes Bibliát – ami azt jelenti, hogy a hatalmas 89%-uk nem olvasta el. A Lifeway jelentése szerint az amerikaiak 9%-a többször is elolvasta a teljes Bibliát, 12% mondta, hogy majdnem az egészet elolvasta, 15% pedig arról számolt be, hogy legalább a felét elolvasta. A Colson Center új adatai kihívást és bátorítást jelentenek azoknak, akik azt állítják, hogy hisznek a Bibliában (legalábbis amennyiben kereszténynek vallják magukat), de soha nem vették a fáradságot, hogy elolvassák: Ez jobbá fogja tenni az életüket.

És van egy jó hír: a Biblia eladásai Amerikában több mint 20%-kal nőttek, és a könyv, amely egyszer már megváltoztatta Amerikát, újra megteheti ezt.

Forrás: LifeSiteNews.com

Legolvasottabb írások17 times!