Egy hónapon belül új római pápája lesz a katolikus egyháznak(?)

Szent Péter utódjának, Őszentsége XVI. Benedek pápának halálával elindult az óra, amely visszaszámolja az Universi Dominici Gregis pápai törvényben meghatározott időt az új római pápa megválasztására.

Ez a folyamat elkerülhetetlen és szükséges jogi követelmény a bíborosok kollégiuma számára, akiknek az Egyházban e törvényen kívül nincs külön felhatalmazásuk a római pápa megválasztására.

E törvény 37. sz. pontja szerint, amelyet XVI. Benedek pápa 2013. február 22-én módosított A. D., a bíborosoknak össze kell ülniük, hogy 21 napon belül megválasszák a katolikus Egyház új pápáját, hogy a választás érvényes legyen. Ezt az érvényességet a pápai törvény csak a legszigorúbb és kizárólagos feltétel, az említett törvény 77. n. feltétele mellett biztosítja:

77. Elrendelem, hogy mindazokat a rendelkezéseket, amelyek a római pápaválasztást és magának a választásnak a lebonyolítását megelőzően vonatkoznak, teljes mértékben be kell tartani, még akkor is, ha az Apostoli Szék megüresedése a legfőbb pápa lemondása következtében következik be, az Egyházi Törvénykönyv 333. kánonjának 2. §-ában és a Keleti Egyházak Kánonjainak Kódexe 44. kánonjának 2. §-ában foglalt rendelkezéseknek megfelelően.

(Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a hivatalos angol fordításban a fenti szövegben a “lemondás” helyett a “resignation” szerepel, míg az egyetlen kötelező szöveg, a latin eredetiben a “renunciation” azaz “lemondás” olvasható.)

Így, mivel XVI. Benedek pápa valójában soha nem mondott le a péteri munusról, amelynek elfogadására a bíborosok kifejezett kötelezettségének megfelelően, ugyanezen pápai törvény 53. n. 53. pontjában meghatározott konklávéban választották meg,* a kollégiumnak össze kell hívnia.

Ebben a tekintetben most egyesek megpróbálnak egy teljesen hamis narratívát ráerőltetni a jelenlegi körülményekre, nem csak a teljesen nem tényszerű állítások tekintetében, miszerint XVI. Benedek pápa lemondott, vagy a kísérlet arra, hogy ezt a “lemondás” szóval jelöljék, amely nem létezik az Egyház jelenleg hatályos jogi normáiban, hanem ragaszkodnak ahhoz is, hogy ezt a pápai törvényt az angol szokásjog szerint értelmezzék, ahol a hatalom puszta birtoklása jogot ad.

Ezzel szemben a római jogon alapuló egyházi jogban a hatalom puszta birtoklása nem ad jogot. Így a bíborosválasztóknak pusztán azáltal, hogy ők a választók, nincs joguk megváltoztatni a törvény betartását, vagy úgy dönteni, hogy nem teljesítik azt.

Ha ezt tennék, elveszítenék minden jogukat a római pápa megválasztására, és az Egyház a hatályos normák tekintetében kivételes jogi helyzetbe kerülne, és a római egyház (a római egyházmegyék és az azzal határos szuburbán egyházmegyék) híveinek apostoli joga újjáéledne, hiszen amint azt II. János Pál pápa pápai törvényhez csatolt előszava kifejezetten megerősíti, a konklávé intézménye “nem szükséges a római pápa érvényes megválasztásához“.

Benedek pápa temetése után közvetlenül ne lepődjünk meg, ha azt látjuk, hogy a kollégium dékánja konklávét hívott életre. Ennek oka, hogy a 37. n. 37-ben foglalt követelmény értelmében a bíborosoknak a római pápa halálát követő 21 napon belül össze kell hívniuk a konklávét:

A 37. sz. “Elrendelem továbbá, hogy attól a pillanattól kezdve, amikor az Apostoli Szék törvényesen megüresedik, tizenöt teljes napnak kell eltelnie a konklávé megkezdése előtt, hogy megvárják a távol maradókat; mindazonáltal a Bíborosi Kollégiumnak megadatik a lehetőség, hogy a konklávé kezdetét előrehozza, ha nyilvánvaló, hogy valamennyi bíborosválasztó jelen van; súlyos okokból a választás kezdetét néhány nappal tovább is elhalaszthatja. Ha azonban a széküresedés kezdetétől számítva legfeljebb húsz nap telt el, az összes jelenlévő bíborosválasztó köteles a választás megkezdésére.

(Ez a 37. sz. módosított változata, ahogyan azt XVI. Benedek pápa megváltoztatta).

Előbb is összeülhetnek, ha mindannyian összegyűltek, de nem halaszthatják 21 napnál tovább.

Továbbá, bár mérlegelési jogkörük van e törvény homályos kötelezettségeinek értelmezésében, e törvény 5. n. értelmében a 21-et nem értelmezhetik más számként.

Ezenkívül nem gyakorolhatják az 5. n. szerinti mérlegelési jogkörüket, hacsak nem tartanak gyűlést és nem szavaznak róla, mivel az Egyházi Törvénykönyvben meghatározott jogi természetű szavazásoknak személyesen kell történniük.

Az uralkodó narratíva azonban megpróbálja előre programozni azt az elvárást, hogy a bíborosok nem fognak konklávéba összeülni. Bár a jövőt lehetetlen megismerni, azt azonban körvonalazhatjuk, hogy ez mennyire meggondolatlan lenne a Kollégium jogai és kiváltságai szempontjából.

Először is, mivel a bíborosoknak nincs kizárólagos joguk, és csak akkor van joguk pápát választani, ha e jog szerint gyakorolják jogaikat, a helyzet nem olyan, mint az angol Common Law-ban, ahol diszkrecionális joguk van arra, hogy ne gyakorolják törvényes kötelességüket.

Másodszor, mivel a bíborosok csak szavazással dönthetnek bármiről is, ennek a szavazásnak, hogy ne lépjenek be a konklávéba, egyhangúnak kellene lennie, mert ha nem így lenne, akkor a döntéssel szemben ellenző bíborosok közzétehetnék, hogy a többieket skizmának nyilvánítják, és egyedül hívnák össze a konklávét, miután megválasztották a saját dékánjukat és dékánhelyettesüket stb. És így a kisebbség törvényes és érvényes választást folytathatna. És mivel annak a kockázata, hogy a kisebbség választja a pápát, minden bizonnyal a többség tetszése ellenében történne, az egyetlen óvatos dolog az lenne, ha az egész testület konklávéba lépne.

A Kollégium számára sem jelent valódi kockázatot a konklávéba való belépés, mert akár akarják Bergogliót pápának, akár nem, bármikor megválaszthatják másodszor is, hogy ezentúl ő legyen a péteri munusz birtokosa, és ne legyen többé kétséges a legitimitása.

Tehát az összehívás elmaradása azt a helyzetet teremtené meg, amelyről itt már írtam.

Így teljesen biztos, hogy a következő 30 napon belül lesz egy új legitim római pápa, mert még ha Bergoglio-t újra megválasztanák is, az első pontifikátusa soha nem volt legitim, és soha nem volt pápa.

_______________

* 53. Az 52. sz. rendelkezéseinek megfelelően a bíboros dékán vagy az a bíboros, aki sorrendben és rangsorban elsőbbséget élvez, hangosan felolvassa az eskü következő formuláját:

Mi, a jelenlévő bíborosválasztók, akik jelen vagyunk a legfőbb pápaválasztáson, ígérjük, fogadjuk és esküszünk, mint egyének és mint csoport, hogy hűségesen és lelkiismeretesen betartjuk a legfőbb pápa, János Pál apostoli konstitúciójában, az Universi Dominici Gregisben foglalt előírásokat, amelyet 1996. február 22-én tettek közzé. Hasonlóképpen ígérjük, fogadjuk és esküszünk, hogy bármelyikünket is választják meg isteni elrendelés folytán római pápává, hűségesen elkötelezi magát az egyetemes egyház pásztori munus Petrinumjának teljesítése mellett, és nem mulasztja el megerősíteni és erélyesen védelmezni a Szentszék lelki és világi jogait és szabadságát. Különös módon megígérjük és esküszünk, hogy a legnagyobb hűséggel és minden személy, klerikális vagy laikus, számára titoktartást tartunk mindazzal kapcsolatban, ami bármilyen módon a római pápa megválasztásával kapcsolatos, valamint azzal kapcsolatban, ami a választás helyszínén történik, és ami közvetlenül vagy közvetve a szavazás eredményével kapcsolatos; megígérjük és esküszünk, hogy ezt a titkot semmilyen módon nem szegjük meg sem az új pápa megválasztása alatt, sem azt követően, kivéve, ha ugyanez a pápa erre kifejezett felhatalmazást ad; és soha nem támogatunk vagy kedvezünk semmilyen beavatkozásnak, ellenállásnak vagy bármilyen más beavatkozási formának, amellyel a világi hatóságok, bármilyen rendű és fokú, vagy személyek vagy egyének bármely csoportja be akarna avatkozni a római pápa megválasztásába.

Br. Alexis Bugnolo

2022. Január 3.

Forrás: fromrome.info

Legolvasottabb írások332 times!