Az egyház szentsége (2): Az apologetikus jel

Miután a szentséget mint olyat megvizsgáltuk, szükséges azt az Egyház egyik jegyének tekinteni. A jel kifejezés a filozófiára utal: azt jelenti, hogy egy valóságot a benne és egyedül benne lévő elemeknek köszönhetően lehet ilyennek felismerni. E jegy jelenléte mutatja, hogy az általa megjelölt valósággal van dolgunk.

Az apologetika a teológia egyik ága, amelynek célja, hogy lehetővé tegye a jóakaratú ember számára a katolikus hit megközelítését, elhárítva a hamis ellenvetések akadályait, és megmutatva a Krisztus által hozott Kinyilatkoztatás összefüggését és szépségét, valamint az Egyház szükségességét a megváltás tervében.

Az egyház jegyei az apologetikában

Az I. Vatikáni Zsinat szerint Jézus Krisztus igaz Egyháza négy “jegyről” ismerhető fel: egynek, szentnek, katolikusnak és apostolinak kell lennie.

Ez azt jelenti, hogy az egyház szentsége (csakúgy, mint a másik három jegy), nemcsak a kinyilatkoztatásból származó dogma, ahogyan azt az első cikkben láttuk, hanem azoknak is felismerhetőnek kell lennie, akik nem hisznek, hogy ésszerűen “hitelesnek” ismerjék el a római egyház azon állítását, hogy Jézus Krisztus egyháza.

Hogyan ismerhető fel azonban a szentség, ha valaki nem hisz? Bizonyára kérdésfelvetés lenne, ha ezt ahhoz kapcsolnánk, amit Jézus Krisztus kinyilatkoztatott. Ezért szükséges e szentség külső megnyilvánulásaihoz folyamodni.

Ezek a megnyilvánulások két szinten léteznek: az intézmény által tanított elvek szentsége és a tagok szentsége. Azt is meg kell tudni állapítani, hogy ezek a jellemzők kizárólag ahhoz az intézményhez tartoznak, amely azt állítja magáról, hogy az igazi Egyház.

Az elvek szentsége

Az igaz vallásnak olyan magatartási elvekkel kell rendelkeznie, amelyek követése nemcsak a tisztességes életre, hanem az erények hősiességében kivirágzó erkölcsi tökéletességre is elvezetik az embert. Nyilvánvalóan nem tartalmazhat olyan előírásokat, amelyek ellentétesek a természeti törvénnyel vagy a helyes értelemmel.

Azáltal, hogy ezért kizárja a pogány vallásokat vagy az iszlámot, amelyek gyakran magával a természetjoggal ellentétes előírásokat tartalmaznak (pl. a többnejűség), még a hit nélküli emberek is könnyen felismerhetik az evangéliumokban foglalt erkölcsi és szellemi elvek felsőbbrendűségét.

Az egyház által hirdetett keresztény előírásokban semmi sem vezethet a természetjog megsértéséhez; minden az önfeláldozáshoz és a hősies felebaráti szeretethez vezet.

Itt azonban nekünk kell rámutatnunk arra, hogy a keresztény erkölcsiség ezen elvei egyedül a római egyházban őrzik meg minden erejüket. A protestantizmus a cselekedetek leértékeléséhez, a lelkiismeret abszolutizálásához és a kor követelményeinek való engedéshez vezetett. Ami a különvált keleti egyházakat illeti, évszázadokon át engedtek a házasság felbonthatatlanságának kérdésében.

A modernizmust, amely aláássa a kereszténység tökéletességének a római egyházban átadott elveit, annak kell tekinteni, ami: a hiteles katolikus tanítástól való eltérésnek, amely a múlt pápáinak hagyományos tanításában továbbra is tündöklik. Ez az a tanítás, amelyre hivatkozunk, és amely továbbra is az Egyház szentségének bizonyítéka.

A tagok szentsége

Láttuk, hogy az evangéliumokkal összhangban a római egyház soha nem állította, hogy kizárólag szentekből áll. Azt állítja, hogy azok, akik követik a tanításait, szentté válhatnak.

Ezt a szentséget háromféleképpen lehet értelmezni:

  • Közös szentség: az Egyház parancsolatainak és fegyelmének betartásával, a szentségek és a katolikus tanítás segítségével sok ember volt és van képes méltósággal élni, súlyos bukások nélkül, vagy legalábbis megtalálva a módját, hogy ezekből kilábaljon, fenntartva a becsületes és erényes élet iránti őszinte vágyat.
  • A tökéletesebb szentség: ez azoké, akik vállalják a három evangéliumi tanács, a szegénység, a tisztaság és az engedelmesség megélését, lemondva az anyagi javakról és az érzékek örömeiről, sőt saját akaratukról is. Az Egyház számos, biztos szabályokkal felruházott intézményt bocsát azok rendelkezésére, akik e magasztos eszmény követésére törekszenek, és a tökéletesség útját kívánják követni.
  • A katolikus aszkézis, ellentétben például a buddhista aszkézissel (például), nem az egyén pusztulását célozza, hanem az erények által való kiteljesedését.
  • – A hősies szentség: az erények igazi hősiessége, ezek egyensúlyában, amely kizárja a gőgöt és a vakmerőséget, amelynek legmarkánsabb példája a mártíromság, és amely a római egyházban mindig is virágzott, nemcsak kizárólagos, hanem a hozzá tartozó elvek gyümölcse is. Ez az isteni eredetű szentségének legnagyobb jele, és ez lesz e cikksorozat első témája.

A katolikus egyház a szentek kultuszával elősegíti ezeknek a magasztos modelleknek a terjesztését, amelyeket először is a maga nemében egyedülálló vizsgálatnak vet alá. Bárhol is terjedt el az Egyház, mindenütt vannak erényeikben kiemelkedő férfiak és nők, akiket még azok is könnyen felismernek, akik nem hisznek.

A természetfeletti adományokat és jelenségeket, valamint magának az erénynek a buzgóságát és gyakorlását felügyelő tekintély jelenlétével a római egyház életük során irányítja a szenteket, és megóvja őket a hatalmas veszélyektől, kezdve a gőggel.

Létezik-e szentség a római egyházon kívül?

Anélkül, hogy itt túl messzire mennénk, és nem feledve, hogy az előző cikkben már negatív teológiai választ adtunk, meg kell vizsgálnunk az elkülönült csoportok, különösen a keleti csoportok egyes tagjainak a szentségre vonatkozó igényét.

Azt, hogy lehetetlen szentnek lenni olyan vallások követésével, amelyek tagadják magát a természetjog racionalitását, már említettük; ez kizárja a protestáns világot, amely tagadja a szentség lehetőségét, és amely ráadásul alig hozott létre nagy vallási alakokat.

Az ortodox világ ezzel szemben kanonizálja a saját szentjeit. Itt olyan személyiségekről van szó, akikre hősies szentséget állítanak, mert a közönséges szentségnek az apologetikában inkább csak indikatív, mintsem bizonyító értéke van.

Abból kiindulva, hogy az ortodox hierarchia által végzett kanonizációkat a katolikus egyház nem ismeri el, és hogy azok inkább a csodák megfigyelésén vagy a test romolhatatlanságán alapulnak, azokat a ritka eseteket, amikor hősies szentség jelenik meg (különösen bizonyos vértanúk esetében), a szentség katolikus elveinek hatására kell visszavezetni, amelyek még mindig léteznek ezekben a csoportokban, különösen az egyszerű vagy jóhiszemű emberek körében.

Általában ezek az emberek, ahelyett, hogy ilyen szektákhoz tartoznának, legfeljebb annak szentségéről tesznek tanúságot, amit a krisztusi tanításból megőriztek.

Hasonló diskurzust lehetne folytatni a szentség azon nyomairól, amelyeket azokban találunk, akik az új misén vesznek részt, vagy a modernista elvekkel átitatott papságot követik. A katolikus tanítás megmaradt nyomai az egyetlen olyan elemek, amelyek még képesek a szentséget előmozdítani, és tanúságot tesznek annak integritásáról.

Valóban, nem ismerünk olyan szenteket, akik azáltal váltak szentté, hogy Krisztusról azt gondolták, hogy csak egy sok máshoz hasonló vallási élmény példája, sem azáltal, hogy átvették az új liturgiából áradó világi szellemet, sem azáltal, hogy a “Földanya” javáért harcoltak. Valójában elképzelhetetlennek tűnik, hogy ez a fajta szemléletmód nem eredményezne mást, mint filantrópokat vagy szociális agitátorokat.

A hősies szentség más rendű marad.

Forrás: fsspx.news

Legolvasottabb írások302 times!