2013. március 13-án választották pápává Jorge Mario Bergoglio bíborost, aki felvette a Ferenc nevet. Tíz évvel később ennek a megválasztásnak az évfordulóját különösen diszkréten ünnepelték meg. A pápa magánmisét celebrált a jelenlévő bíborosokkal Rómában, a Szent Márta-ház kápolnájában, amely a rezidenciája.
Ferenc pápa 2018-ban
A vatikánisták értékelése kérdőjelekben vagy tíz lényeges kérdésben foglalható össze. Íme a hetedik:
7. Az Egyház a központosított igazgatás és a decentralizált tanítás felé halad?
Merev kormányzat (centralizált) és folyékony tanítóhivatal (decentralizált), úgy tűnik, ilyen a jelenlegi helyzet Rómában. Erre mutat rá Stefano Fontana az Új Napi Iránytű [La Nuova Bussola Quotidiana] március 2-i honlapján:
“Tavaly február 20-án Ferenc a motu proprio natív joggal [Diritto native] megállapította, hogy a Szentszékhez tartozó entitások és intézmények ingatlanjai nem a magántulajdonukként értelmezendők, és nem is úgy kezelendők, hanem a Szentszék tulajdonaként.” (A Szentszék tulajdonaként).
“Az elmúlt napokban került nyilvánosságra továbbá a pápa egy új rescriptuma, amelyet február 13-án a gazdasági titkárnak, Caballero Ledónak adott audiencián erősített meg, és amelyben rögzítették, hogy a vatikáni lakásokat a tulajdonosok a bíborosoknak piaci feltételek szerinti bérleti díj fizetése ellenében adják át, azaz “ugyanazokon az árakon, amelyek a Szentszéknél tisztséget nem viselőkre vonatkoznak”, és minden kivételről magának a pápának kell majd döntenie.”“
“Ezek az intézkedések két másik intézkedéshez járulnak, amelyek, bár különböző szférákból, megerősíteni látszanak a pápa jelenlegi “központosító” tendenciáját: a püspökök hatáskörének csökkentése az ősi rítusú misék engedélyezésében és a római egyházmegye új szervezeti felépítése.“
Az újságíró ezután megjegyzi: “Ami meglepő, hogy ezek a rendelkezések ellentétben állnak azzal, ami a hit és erkölcs tanításai terén történik, ahol a zsinati folyamat inkább úgy tűnik, hogy a központból [Rómából] vesz el hatásköröket, hogy azokat a perifériának adja, olyannyira, hogy megkérdőjelezi az Egyház természetét és szerephierarchiáját“.
És logikusan megjegyzi: “ma már tervezik, hogy az egyetemes egyháznak és a legfőbb pápának járó hatásköröket kontinentális, nemzeti vagy egyházmegyei zsinatokra ruházzák át, a tanok meghatározásának feladatait püspöki konferenciákra ruházzák, és a jövőben a püspökhöz egy állandó, papokból és laikusokból álló zsinatot kapcsolnak döntéshozatali feladatokkal. A szubszidiaritás elvével az ember az egyház struktúráját “monarchikusról” “demokratikusra” szeretné változtatni“.
Forrás: fsspx.news
Előző kérdések:
-
Ferenc pápaságának tíz éve tíz kérdésben (1)
-
Ferenc pápaságának tíz éve tíz kérdésben (2)
-
Ferenc pápaságának tíz éve tíz kérdésben (3)
-
Ferenc pápaságának tíz éve tíz kérdésben (4)
-
Ferenc pápaságának tíz éve tíz kérdésben (5)
-
Ferenc pápaságának tíz éve tíz kérdésben (6)
Legolvasottabb írások220 times!